Aletli (Reformer) Pilates

Aletli (Reformer) Pilates

Aletli Reformer Pilates, Pilates’in kurucusu Joseph Pilates tarafından icat edildi. Uygulama, tekerlekli bir aleti ileri geri hareket ettirirken direnç oluşturmak için farklı ağırlıklı yay kombinasyonları kullanan yatak benzeri bir çerçeve üzerindedir.

Aletli pilates ne işe yarar: Alet vücut biçimlendirici görevindedir, uzun, yağsız kasların oluşmasına yardımcı olan küçük kas gruplarını hedef alır. Minderde mümkün olandan daha fazla egzersiz yapmanızı sağlar. Arkaya veya yana oturmak, uzanmak, dizleri dengelemek ve ayaklarınızı kullanmak gibi geniş hareket yelpazesinde pilatesin keyfini çıkarabilirsiniz.

Aletli pilates, vücudunuzun merkezinde ve core bölgesinde güç oluşturmak için tasarlandı. Mat kullanmaktan daha zevklidir ve sonuçları hızlıdır.

“Fiziksel uygunluk mutluluğun ilk şartıdır.” – Joseph Pilates

Reformer Pilates’in Faydaları

Çok sayıda kişi vücudunu şekillendirmek için tercih etse de sporcular kas yaralanmalarını önlemek, daha fazla direnç kazanmak adına aletli pilatesi rehabilitasyon gibi kullanır.

Reformer pilates araştırma sonuçları: Araştırmalar, beden bilincini, spinal ve pelvik hizalamayı iyileştirdiğini ve bunun da kaslarımıza ve eklemlerimize gereksiz baskı yapmadan egzersiz yapmamıza yardımcı olduğunu gösterir.

Pilates’in hamstring ve kasık suşlarının tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır ve ayrıca bel ağrısını gidermek ve önlemek için de etkilidir.

Aletli Pilates Reformer Yararları

Ana kas gruplarını güçlendirir.
Kitle indeksinizi iyileştirir ve kilo vermeye yardımcı olur.
Merkez (Core) kasların güçlü olmasını sağlar.
Duruş ve postürünüzü düzeltir.
Esnekliği ve hareket alanını artırır.
Denge ve istikrarı iyileştirir.
Doğru nefes almayı öğretir.
Sakin kalmanızı ve aklınızı odaklamanızı sağlar.

Pilates Reformerı Nedir?

Joseph Pilates, üzerinde düz platform bulunan ve dönen taşıyıcı olarak adlandırılan şasinin içindeki tekerleklerde ileri geri hareket sağlayan yatak benzeri çerçeve tasarladı. Taşıyıcı, aslında yay ile tutturulmuştur. Yaylar, kendinizi iterken veya çekerken farklı direnç seviyeleri için seçenekler sunar. Üzerinde de kaymayı engelleyen omuz blokları vardır.

Alet, ayak çubuğu adı verilen ayarlanabilir çubuğa sahiptir. Pilates yapan kişi bu çubuğu ayak veya elleri ile kullanabilir. Üst kısımda yer alan kollar da uzun kayışlara bağlıdır.

Yaylar vücut ağırlığı ve dirence göre farklı vücut ebatları ve farklı beceri seviyeleri için ayarlanabilir.

Aletli Reformer Pilates ile Neler Yapılır?

Çok yönlü bir alet olması nedeniyle egzersizler;
Uzanmak,
Oturmak,
Ayakta durmak,
Kayışları çekmek,
Ayak çubuğunu itmek,
Omuz bloklarıyla egzersiz,
Baş aşağı hareketler,
Gibi her çeşit varyasyon yapılabilir.

Kısaca CoreLab Pilates stüdyomuzdaki reformer ile vücudun birçok parçasını ve dinamiğini, şık bir ekipman parçası ile birçok farklı şekilde uzman eğitmenlerimiz eşliğinde biçimlendirebilirsiniz. Hiçbir seviyede endişelenmenize gerek yoktur. Örneğin: yeni başlayanlar için aletli pilates egzersiz programı herkesin yapabileceği daha basit egzersizler ile başlar.Zamanla kaslarınız güçlendikçe antrenman programınız eğitmenler ile size uygun olarak güncellenir.
Reformer aleti dışında stüdyomuzda Cadillac pilates aletini de kullanıyoruz.

Cadillac Pilates

Cadillac aletide Joseph Pilates tarafından tasarlamıştır. Amaç dayanıklılık ve esnekliğe odaklamaktır. Özellikle germe hareketleri için %75 oranında ekstra etki görülür. Reformerdan farkı, baş aşağı hareketlerin kendinizi çok daha esnek hissettirmesi ve daha rahat esneme sağlamasıdır. Kollar, bacaklar, omuz, bel, boyun ve neredeyse tüm vücut ahenk ve uyum içinde hareket eder böylece çok daha verimli ve keyifli ders yapmanızı sağlar.

Aletli Reformer Pilatesin Sağlık Yararları

Aletli pilatesin sağlık yararları, genel güç, esneklik, koordinasyon ve denge dahil olmak üzere çeşitlidir.

Daha iyi duruş sağlar ve günlük hareketlerinizde oluşan zarifliği fark edersiniz.
Sırt, bel ya da diz ağrısı çekenler, fiziksel dengede sorunlu olanlarda büyük oranda iyileşmeye yol açar.
Kalçayı toparlar.
Kasların uzaması ve sıkılaşmasında etkilidir.
Güçlü kemikler ve esnek bir vücut için mükemmeldir.
Pilatese yeni bir reform kazandıran bu uygulananın evrenselleşmesi bu nedenlere bağlı olarak şaşırtıcı değildir.
Aletli pilatesin yararları ile ilgili daha detaylı bilgi için blogumuzda bulunan Aletli pilatesin faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Aletli Reformer Pilates Egzersizleri Nasıl Öğrenilir?

Pilates reformer yapmanın en ideal yolu sınıf ortamında veya özel talimatlarla yapılmasıdır. Bazı egzersizleri öğrendikten ve pilates egzersizinin temellerini anlamaya başladıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir hayat standardına dönüşür.

Aletli pilates Mediciyeköy’de bulunan stüdyomuzda kişi odaklı çalışıyoruz. Tamamen öznellik sizde oluyor. Sıcak atmosferimiz keyifli spor yapma deneyimini size yaşatıyor.

Reformer pilatesin kurucusu Joseph Hubertus Pilates diyor ki;

“10 derste farkı hisseder, 20 derste farkı görür, 30 derste farklı bir bedene sahip olursunuz.”

Amacımızı kısa bir cümle ile açıklamış olması harika! Aletli pilates derslerimiz için bizimle iletişime geçin.